شرکت آلومینیوم ایران

مدیر سایت | لوگو | بدون نظر

شرکت آلومینیوم ایران

 

ایرالکو به عنوان اولین تولید کننده شمش های آلومينيوم در ايران ، در زميني به مساحت ۲۳۲هکتار در کيلومتر ۵ جاده اراك تهران واقع گرديده است. موضوع تأسيس كارخانه ايرالكو در سال ۱۳۴۶ به تصويب هيأت دولت رسيد و اقدامات مربوط به نصب تأسيسات و ساختمان از سال ۱۳۴۷آغاز گرديد و در سال ۱۳۵۱ با دو خط توليد و ظرفيت ۴۵۰۰۰ تن در سال مورد بهره برداري قرار گرفت. پس از پيروزي انقلاب اسلامي و افزودن سه خط ديگر به پروسه توليد ، ظرفيت توليد آلومينيوم اوليه به ۱۲۰۰۰۰تن در سال رسيد كه شامل انواع شمشها به صورت تي بار ، هزار پوندي ، آلياژهاي ريخته گري ، بيلت ، اسلب و… مي باشد. متعاقبا و به منظور رعايت مسائل زيست محيطي كلنگ احداث كارخانه توليد آلومينيوم با تكنولوژي ۲۰۰ كيلو آمپر در سال ۱۳۸۱ به زمين زده شد و در سال ۱۳۸۶ به بهره برداري رسيد .ظرفيت توليد شركت آلومينيوم ايران در حال حاضر و با احتساب خروج خطوط ۱ و ۲ كارگاه قديم به ۱۷۵۰۰۰ تن در سال بالغ گرديده است .حدودا ۱۱۰۰۰ كارخانه و كارگاه با بيش از ۲۵۰۰۰۰ نفر در صنايع وابسته به آلومينيوم اشتغال دارند
 کارگاه ریخت:

آلومینیوم مذاب تولید شده در کارگاههای احيا جديد و قديم بعد از تخليه ديگ ها به کارگاه ريخت منتقل و در اين کارگاهها با استفاده از انواع کوره هاي نگه دارنده و يكنواخت كننده و دستگاههاي  D.cعمودي و افقي و پيك ماشين به انواع آلياژهاي ريختگي و كار پذير آلومينيوم در استانداردهاي مختلف DIN,ISO,GB,AAو…تبديل مي گردد.
۱-محصولات کارپذیر در اشکال  Slab,billetبا روش تبرید مستقیمD.C

۲-محصولات ریختگی در اشکال تی بارو۱۰۰۰پوندی و ۵۰پوندي

کارگاه آند سازی:

 

آند به عنوان الکترد یا قطب مثبت در فرایند تولید آلومینيوم و در سلول هاي احياء(Electroiytic Cells)وظیفه انتقال جریان الکتریسته و ترکیب با اکسيژن موجود در اکسيد آلومينيوم را بر عهده دارد. آندهاي مورد نياز سلولهاي احياء و مواد كربني جهت آستر كاري  ديگهاي احياء در كارگاه اند سازي تهيه مي گردد.

 این کارگاه به دو بخش ساخت و پخت آند تقسیم می شود:

الف) کارگاه ساخت آند: Green Mill

مواد اولیه شامل (کک، قیر،H.S.ETو باتس برگشتی) جهت ساخت آند خام Green Mill به کار می رود، بعد از کنترل میزان مواد، دانه بندی و مخلوط آنها توسط میکسر (Mixer)خمیره آماده شده جهت پرس شدن و تبدیل به بلوکهای مکعبی به cm۳۴۰*۵۰*۴۰ توسط نقاله به دستگاههای پرس ارسال می گردد. میانگین تقريبي زمان اختلاط در مخلوط کن ها ۵۵-۸۰ دقيقه و درجه حرارت روغن  HTM بین ۲۲۰-۲۴۰ درجه سانتی گراد می باشد و درجه حرارت خمیر خروجي از ميکسر حدود c۱۵۰ است.

  ب)کارگاه پخت آند:Anode Bake

این کارگاه شامل دو بخش (رو باز و بسته) می باشد.به منظور افزایش هدایت الکتریکي آند هاي ساخته شده، اين آند ها به کارگاه هاي پخت آند ارسال مي گردند، اين کارگاه شامل دو بخش پخت قديم(روباز)و پخت جديد (رو بسته) مي باشد.عمليات پخت آند بين ۲۳_۲۵ روز به طول مي انجامد، كه طي يك فرايند ، عمليات حرارتي آندها تا۱۲۵ حرارت داده شده و سپس تا دمای محیط خنک می گردند.

 کارگاه پخت آند رو باز:

در این کارگاه ۶۰ سکشن (section)وجود دارد که هر کدام شامل ۵ پیت (pit) می باشد. آندها در ۶ ردیف ۱۲ تایی در هر پيت چيده مي شوند. اندازه گيري درجه حرارت پيت ها توسط حرارت سنج انجام مي گيرد.

کارگاه پخت آند رو بسته:

دراین کارگاه ۶۰سکشن وجود دارد که هر سکشن دارای ۵ پیت و هر پیت داراي ظرفيت ۱۴۰ تا ۱۵۴ بلوك مي باشد و عمليات پخت آند ها بصورت اتوماتيك انجام مي گردد.

کارگاه آند سازی خطوط ۲۰۰ کیلو آمپر: این کارگاه به منظور تامین آندهاي احيا جديد به ابعاد ۶۰*۸۰*۱۵۰ cm با تکنولوژی پیشرفته دارای گواهینامه سلامت و مجهز به سيستم کنترل آلاينده از شرکت ها ي معتبر اروپايي در خارج از شهر اراک احداث خواهد گرديد. كليه اسناد ، تعهدات و … شركت آلومينيوم ايران مبني بر رعايت ضوابط زيست محيطي و ايمني به سازمانهاي مرنبط از جمله زيست ارئه گرديده است.

کارگاه میله گذاری:

در کارگاه میله گذاری آند های پخته شده با قرار دادن استاپ های فولادي در حفره هاي ايجاد شده در آند و ريختن مذاب چدن خاکستري اطراف استاپ ، استاپ فولادي را به آند کربني متصل مي نمايند. سپس استاپ
 فولادی را با پیچ و مهره به دسته راد الومینیوم متصل نموده و آند اماده جهت ارسال به کارگاه احياء تهيه مي گردد.

کنترل کیفیت:

مسئولیت این بخش، نظارت و کنترل مواد اولیه، فرآیند توليد محصولات، عمليات اجرايي کارگاههاي توليدي و همچنين تامين رضايت مشتري بوده و شمال واحد هاي ذيل مي باشد.

۱-کنترل کیفیت کارگاهای ریخت

۲-کنترل کیفیت کارگاه احیاء

۳-کنترل کیفیت کارگاه اند سازی

۴-کنترل کیفیت مواد اولیه

۵-کنترل کیفیت آماری

۶-واحد توزین

محیط زیست Environment

۱-مجری بزرگترین طرح زیست محیطي کشور با فناوري ۲۰۰کيلو آمپري و مجهز به سيستم کنترل آلودگي (F.T.P)

۲-دارای سیستم مدیریت يکپارچه I.M.S

۳-اصلاح و بهبود |(Improvement & Automation) خطوط قدیم

۴-توسعه ۱۲۰ هکتار فضای سبز و آبیاری تحت فشار قطره ای .

۵-تجهیز کارگاه های تولیدی به سيستم کنترل آلودگي (Dry Scrubber,E.S.P ,Dust Collector)

۶-جایگزینی گاز طبیعي به جاي سوخت گازوئيل در کارگاه ريخت

۷-کاهش میزان مصرف ۱۸۰ کیلو واتی مصرف برق به ازای توليد هر تن آلومينيوم

۸-احداث بزرگترین دریاچه مصنوعی استان و پارک خانواده در شرکت

۹-کنترل و پایش online خروجی دود کشهای شرکت و گاز HF

۱۰-دریافت لوح و تندیس حمایت از محیط زيست

۱۱نصب سیستمهای هارمونیک تریتمنت در جهت بهينه سازي مصرف انرژي

۱۲-اجرایپروژه Densephaseدر جهت کاهش هدر رفت مواد اولیه
 

واحد توزیع برق احیاء ۷۰کیلو آمپر:

تولید فلز آلومینیوم تنها به روش تجزیه الکتريکي و نسبت به ساير فلزات از مصرف انرژي بالاتري برخوردار مي باشد، به همين منظور ايرالکو از تاسيسات و تجهيزات پيشرفته و گسترده اي جهت تامين انرزي سلولهاي الکتروليز برخوردار است.

توزیع انرژی ایرالکو در احیاء قديم به دو بخش تقسيم مي شود:

۱-پست ۲۳۰ کیلو وات
۲-      رکتی فایر (یکسو کننده)

 

 

وبسایت شرکت آلومینیوم ایران
توسط: مدیر سایت

مدیر سایت نوشته شده 55 نوشته در : شهر لوگو