کودکان کار در کشور  ازبکستان

جالب است بدانید که در کشور ازبکستان ، این ******** و دولت آن کشور هستند که هر سال میلیونها کودک و دانش آموز را در فصل برداشت روانه مزارع پنبه می کنند تا بیشتر تعطیلات تابستان را در مقابل دستمزد ناچیزی که همان را هم بیشتر اوقات به بهانه های مختلف به آنان پرداخت نمی کنند ، به برداشت « طلای سفید » بپردازند ؛ و اگر کسی از این کار سر باز زند به شدت مجازات خواهد شد ! حالا شما بگوئید چطور می توان مشکل کودکان کار را در چنین کشوری حل کرد ؟ وقتی که مسئولین آن کشور ، نام کار اجباری کودکان را خدمت به کشور می نامند ؟ جایی که مسئولین و مقامات رده بالای آن ، خود مروج و عامل اصلی کار اجباری کودکان هستند ؟ کودکان کار در ازبکستان را بخوانید تا بیشتر با شرایط زندگی این کودکان بیچاره آشنا شوید !

1 - کودکان کار در ازبکستان

1 – کودکان کار در ازبکستان

در ازبکستان ، تعطیلات تابستان از اواسط ماه سپتامبر ( اواخر شهریور ماه ) آغاز می شود یعنی زمانی که دمای هوا کاهش می یابد . بچه ها دو ماه کامل تعطیلات دارند اما تعداد کمی از آنها از این تعطیلات برای دیدن والدینشان استفاده می کنند . آنها باید به کشورشان خدمت کرده و در مزارع پنبه کار کنند !

در فصل برداشت ، این جمهوری آسیای مرکزی با انجام مراسم عجیب و غریبی می پردازد که در حد و اندازه کوماندوهای کار روسی است ! ******** ، ملت را بسیج می کند . حدود ۲ میلیون دانش آموز جهت برداشت « طلای سفید » روانه مزارع پنبه می شوند ، درست مانند دوران حکومت « استالین » ( Staline ) که پنبه را تحت همین عنوان می نامیدند .

2 - کودکان کار در ازبکستان

2 – کودکان کار در ازبکستان

3 - کودکان کار در ازبکستان

3 – کودکان کار در ازبکستان

بعد از گاز و طلا ، پنبه یکی از اصلی ترین منابع درآمد این کشور است ؛ ولی قیمت بالای آن باعث خوشحالی کودکان ازبک نمی شود . هر یک از آنها باید روزانه ۱۰ کیلو پنبه برداشت کند . برای دانش آموزان بزرگتر وضع از این هم بدتر است ؛ استادان آنها ، دستمزدشان را نگه می دارند و کسانی که قادر به حفظ این ریتم برداشت نباشند ، کتک می خورند ! در اکتبر سال ۲۰۰۸ دختر جوان ۱۷ ساله ای در کنار یکی از این مزارع ، خود را حلق آویز کرد . او در یادداشتی در ۹ خط که از خود به جا گذاشته بود گفته بود که دیگر قادر به تحمل فشاری که از سوی استادانش بر روی او اعمال می شد ، نبوده است .

4 - کودکان کار در ازبکستان

4 – کودکان کار در ازبکستان

5 - کودکان کار در ازبکستان

5 – کودکان کار در ازبکستان

مسلماً شرکت های اروپایی طرف معامله صنعت پنبه ازبکستان ، از کار کودکان بهره فراوانی می برند ؛ شرکت هایی از قبیل شرکت سوئیسی  « راین هارت » ( Reinhart ) ، یا شرکت « اوتو استات لندر » ( Otto Stadtlander ) که رقم معاملاتش از ۱۰۰ میلیون یورو هم بیشتر است . اما بی تفاوتی که در این بخش حاکم شده ، هر لحظه ممکن است تغییر کند چون از هفت شرکت اروپایی خریدار پنبه ازبکستان ، نزد « سازمان تعاونی رشد و توسعه اقتصادی » *( OCDE ) شکایت شده است . این شرکت ها متهم هستند که با بهره برداری از کار اجباری کودکان ازبک ، اصول این سازمان در رابطه با شرکت های چند ملیتی را زیر پا گذاشته اند .

6 - کودکان کار در ازبکستان

6 – کودکان کار در ازبکستان

7 - کودکان کار در ازبکستان

7 – کودکان کار در ازبکستان

مطالعاتی که اخیراً انجام شده نشان می دهد که ۴۰ تا ۵۰% کل برداشت پنبه ، حاصل کار کودکان بوده است . وقتی که دستمزدی به این کودکان پرداخت می شود آنقدر ناچیز و مسخره است که نمی توان عنوان دستمزد روی آن گذاشت . . . کمتر از یک یورو در روز !! گاهی اوقات این کودکان و جوانان کیلومترها دور از خانه و خانواده خود به کار گمارده می شوند . آنها باید در نزدیکی مزارع پنبه محل کارشان و تحت شرایطی واقعاً محقر و ناچیز ، جایی برای خوابیدن و امکانات اولیه زنده ماندن را پیدا کنند . بیشتر آنها به آب آشامیدنی دسترسی ندارند و دچار سوءتغذیه هستند . چون در مزارع پنبه قبل از شروع برداشت محصول ، برای از بین بردن برگ های آفت زده و بیمار از مواد شیبمیایی استفاده می شود ، سلامتی کارگران برداشت کننده به شدت در معرض خطر است .

8 - کودکان کار در ازبکستان

8 – کودکان کار در ازبکستان

9 - کودکان کار در ازبکستان

9 – کودکان کار در ازبکستان

در فصل برداشت پنبه ، دانشگاه ها و ادارات تعطیل هستند .قبلاً به کلیه دانش آموزان و دانشجویان ( چه دختر و چه پسر ) اخطار داده شده که اگر از شرکت در برداشت پنبه خودداری کنند ، اخراج خواهند شد .

# OCDE مخفف Organisation de Cooperation et de Developpement Economiques به معنی « سازمان تعاونی رشد و توسعه اقتصادی » می باشد .

عنوان اصلی :  Travail des enfants en Ouzbekistan

منبع :  www.droitsenfant.fr/travail.htm

نشریه اینترنتی زندگی کودکان

نوشته کودکان کار در کشور ازبکستان اولین بار در نازک، نشریه ی اینترنتی زندگی کودکان پدیدار شد.

مطالعه کامل مطلب در منبع اصلی

مطلالب مرتبط با موضوع

چه زمانی آب قابل آشامیدن است؟

دیدگاه هاComments are closed.